Хибридният инвертор е комбинирано устройство, което намира приложение както при независещи от мрежата соларни системи, така и при тези, които са свързани с нея. От една страна той може да работи като мрежовите инвертори, но от друга- да съхранява енергията, добита от панелите, която към дадения момент не е използвана. Тази енергия се съхранява в акумулаторни батерии.

Като основно предимство на хибридните инвертори може да бъде посочено това, че когато токът спре, те могат да подават електроенергия към всички или само към определени уреди и консуматори в домакинството. 

По отношение на режима на работа, хибридните инвертори могат да бъдат конфигурирани в различни режими – режим с приоритет на собственото потребление или режим с приоритет на заряда на батерията.

Освен това хибридните инвертори не само, че могат да преобразуват електричеството в такова, което да използвате в дома си, но и могат да зареждат батериите и от панелите, и от мрежата. Практични са и от друга гледна точка – излишната енергия, преобразувана от тях, може да бъде отдадена в мрежата и изкупена от местното ЕРП.

Свързването на хибридните инвертори към мрежата може да стане по няколко начина:

  • Последователно свързване – това е най-често използваният метод за свързване при хибридните инвертори. Като негово основно предимство може да бъде посочено това, че енергията, която е в инвертора може да се използва дори и тогава, когато няма ток. В този случай токът, който преминава през товарите във вътрешната мрежа, преминава и през инвертора. Така тези товари не могат да надвишат неговата мощност или ако това се случи, инверторът включва байпас и ги прехвърля към мрежата, дори и да е слънчево.
  • Комбинирано свързване – има и такива хибридни инвертори, които могат да отдават енергия и на двата си изхода – мрежов и авариен. По този начин товарите се разделят на товари, които ще имат захранване по време на авариен режим и такива, които няма да имат захранване. Препоръчително е при това свързване, когато инверторът е в авариен режим да бъдат ограничени мощните консуматори на електроенергия. Осветление, контакти и някои дребни домакински и необходими уреди могат да бъдат захранени от инвертора по време на авариен режим.

Свързване чрез авариен превключвател – при него се използва превключвател, който е с два взаимноблокиращи се контактора. При нормален режим инверторът работи успоредно с мрежата, а в авариен режим – превключвателят автоматично превключва цялата вътрешна мрежа към аварийния изход на инвертора.