Все повече стават хората, които са взели решение да вложат средства във фотоволтаична централа. На пръв поглед това е едно добро решение, защото благодарение на слънчевата светлина, която се трансформира в електрическа енергия, пестите от месечните си сметки за електричество. Заслужава ли си обаче тази инвестиция, която мнозина правят? 

Да, заслужава си, защото:

  • Получавате икономически ефективни резултати – според нашите специалисти, при правилна употреба и планиране на потреблението, една средна по мощност фотоволтаична система, би се изплатила за период от 5 до 8 години. При живот на системата 20 години, 8-годишната ѝ възвръщаемост е едно напълно обосновано вложение на средствата, което си заслужава да бъде направено.
  • Не гледайте на това вложение като на разход. По-скоро това е инвестиция, която се изплаща след определен период от време и от която бихте могли да извлечете печалба в бъдеще. От една страна ще спестите от месечните си разходи за електроенергия, а от друга – имате възможност да продавате излишната енергия на местното ЕРП и да генерирате печалба. 
  • Достъпните цени на фотоволтаичните системи за собствени нужди ги правят достъпни за всеки, който би желал да намали сметката си за ток. 

Как да изберете най-подходящата фотоволтаична система според своите нужди?

Най-напред е важно да сте наясно за какво точно смятате да използвате фотоволтаичната централа – само за собствено потребление или искате да генерирате и някаква печалба в бъдеще, продавайки излишната енергия. Това ще ви помогне да изберете централата с най-подходяща мощност, която напълно да отговори на очакванията ви.

Освен това, видът на централата също е от значение. В зависимост от това дали в близост до вас има мрежа, или не, можете да изберете измежду мрежова, автономна или хибридна фотоволтаична система. Както и да отчетете техните предимства и недостатъци. 

От наименованието на мрежовата централа става ясно, че тя работи съвместно с външното захранване на мрежата. Енергията от нея се използва в реално време, а остатъкът може да бъде продаден на местното ЕРП и да генерира печалба за вас.

Автономната система или наречена още островна, не се нуждае от мрежа в близост, за да функционира. Тя е подходяща за отдалечени постройки като вили и бунгала, а неизползваната в реално време електроенергия, може да ви послужи на по-късен етап, когато се нуждаете от нея.

Хибридната фотоволтаична централа е съчетала силните страни на предходните две. Нейните собственици имат две възможности: да съхранят неизползваната в реално време енергия, или да я продадат на енергодружеството в съответния район.

Със сигурност вложението на средства сега и то точно във фотоволтаична  система е едно икономически изгодно решение, което започват да вземат все по-голяма част от хората. И запомнете: това не е разход, а една добра инвестиция, която до няколко години получава възвръщаемост, а в някои от случаите генерира и печалба.