Автономна фотоволтаична централа
Много са постройките, които са отдалечени от електрическата мрежа. Дори и в близост да има трафопост, присъединяването им към мрежата става бавно и на висока цена. Решение на този енергиен проблем е автономната фотоволтаична система.
Предимствата, които автономната фотоволтаична централа осигурява на вложителите са:
- пълна независимост от електрическата мрежа – самото наименование говори достатъчно за това. Няма значение дали останалите ще имат ток, Вие ще имате;
- пълна независимост от повишаването на цената на тока – дали цената на електроенергията се повишава в световен мащаб, това не Ви касае по никакъв начин, защото Вашето вложение в централата по никакъв начин не е обвързано с електричеството;
- повишаване цената на притежавания имот – в случай, че решите да го продадете, една такава инвестиция неминуемо ще окаже влияние върху крайната му цена.
Автономните или наречени още островни системи не се нуждаят от връзка с електрическата мрежа. Те са подходящи за монтаж на места, където слънцето е единственият източник на енергия. Намират широко приложение, имат големи възможности и могат да се избират измежду различни мощности, в зависимост от нуждите на конкретните потребители. Най-мощните от тях са в състояние да осигурят електроснабдяването дори и на мащабни производствени процеси. Варират от 1 до 30 kW:
- 1 kW – е автономна централа, която е подходяща за каравани, кемпери, летни вили и бунгала;
- 3 kW – количеството произведена енергия е напълно достатъчно да задоволи нуждите на едно малко домакинство или хижа в планината;
- 5 kW- подходяща е за по-големи домакинства, офис сгради или планински хижи;
- 10 kW- тази мощност е в състояние да захрани по-големи офис сгради, малки производствени предприятия и къщи за гости;
- 30 kW – това е и максимумът при автономните соларни системи. Тя е в състояние да осигури енергия на хотели, големи по обем производствени процеси, животновъдни ферми, жилищни кооперации.
Автономните фотоволтаични централи са изградени от:
- фотоволтаични панели, които генерират ток от слънчевата светлина;
- соларен контролер, който е отговорен за заряда на батериите;
- акумулаторен блок, където се съхранява неизползваната на момента енергия и би могла да бъде използвана по-късно;
- соларен инвертор е онова, което преобразува постоянния ток в променлив, така че да може да захранва електроуредите.
Има редица фактори, които трябва да се вземат под внимание, когато се планира една автономна соларна система, за да изпълнява тя своето предназначение задоволително. А именно:
- как ще работи тя – дали само в определени месеци от годината или целогодишно;
- какви и колко електроуреди ще захранва;
- къде се намира обектът, който ще черпи енергия от нея.
Съобразяването с тези фактори е задължително при проектирането на островната система, тъй като до голяма степен от това зависи дали тя ще може да осигури необходимото количество енергия на потребителя.